Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00
сб. - 10:00 – 18:00
нд. - вихідний

Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00
сб. - 10:00 – 18:00
нд. - вихідний

4 février 2015

Валерій Лейко : Пізнати історію можна через дрібні речі

Валерій Лейко про виставку « Світ дитинства ».

Відомий громадський діяч, харів’янин Валерій Лейко належить до кола тих небайдужих осіб, які опікуються українською історією, популяризують надбання попередніх поколінь, передаючи їх поколінням прийдешнім.

Колектив Центру Української Культури та Мистецтва познайомився з Валерієм в 2011 році, під час підготовки до І Свята Новорічної Іграшки. Новорічні радянські іграшки з колекції Валерія стали окрасою експозиції, а майстер-класи з художнього підписування листівок, які він проводив, відвідувачі з теплом згадують і нині.
До речі, під час IV Свята Новорічної Іграшки Валерій також проводив захоплюючі майстер-класи з підписування листівок, знайомив малечу та їх батьків зі старовинними речами, наприклад, з праскою на вугіллі, чи сургучними печатями.


Народився Валерій Лейко в Харкові в 1965 році. Вчився у харківській міській гімназії №12. Після закінчення школи служив в армії танкістом. Вищу освіту отримав у Харківському національному університеті ім. Каразіна, за спеціальністю історик.
Дитинство Валерія прийшло в Червонозаводському районі Харкова. Це був район колишнього царського звалища, і нерідко він разом з друзями лазив по котлованах, знаходив цінні монети, залишки кераміки, бронзові підсвічники.
Друзі обмінювалися трофеями. Вдома завжди були яскраві кольорові підручники з історії, які Валерій роздивлявся з великим захопленням. У п’ятому класі батьки порадили Валерію подивитися екранізацію книги Володимира Бєляєва « Стара фортеця ».
Дитячий період виховав у нього жагу до пізнання історії. « Вивчав історію з 6 років. Мені було цікаво, звідки вийшли оточуючі мене речі. Авжеж, фундаментальні знання отримав в університеті. Особливо запам’яталися лекції з історії Стародавньої Греції і Риму Валерії Олександрівни Латишевої » – каже Валерій.
Він використав освіту й знання у досить незвичному для стандартної уяви напрямі. Власне, з дипломом історика можна працювати шкільним вчителем, редактором газети, займатися наукою.
А можна скористатися знаннями так, як Валерій. Його діяльність можна визначити як « засівання умів ». Набагато цікавіше пов’язувати історію із реальним життям. « Я збираю речі з різних історичних періодів. Моя мета – вивчити ці речі, зрозуміти, де, як і для чого їх створили, і після цього подати інформацію про них діткам або дорослим. Таким чином, мені вдається вирвати людей з буденного життя, вмотивувати на самоосвіту. Прекрасна альтернатива телевізору та комп’ютерним іграм », – пояснює Валерій.
Наукою в класичному розумінні Валерій не займається. Каже, що краще бачити історію наживо й спостерігати процес. Нещодавно Валерій їздив з археологічною групою в Коломию. На машині доїхали до гіпсової печери Вертеба, яка знаходиться в Борщівському районі Тернопільської області. Тут діє єдиний в Україні музей трипільської культури. Всередині знайдено біля 400 цілих горщиків, кам’яні сокири, глиняні статуетки . « Пощастило відвідати от такий музей. Побачив предмети побуту, якими користувалися древні українці. Ось це дійсно класно – бачити історію наочно ! » – коментує Валерій.
Працює він в благодійному фонді « Турбота ». Займається організацією благодійних виставок та лекції в школах, інститутах, лікарнях. Діяльність фонду « Турбота » відбувається в межах України. Головні напрямки проектів Валерія – археологія, палеонтологія, космос, спорт, творчість, загалом 15 тем, які направлені на розвиток дитини як особистості.
Варто зауважити, що Валерій Лейко відомий колекціонер марок та монет. « Марки – це дуже красиво ! Нещодавно приніс у шкільний табір власну колекцію марок і подарував діткам. Усі були щасливі. Марка виховує смак і знання географії. Наприклад, дитина бере марку Куби, бачить зображення красивих птахів, милується картинкою. Потім візьме карту і подивиться, де ж знаходиться Куба, яка в неї столиця, чи є там ліси, гори або море » – зазначає Валерій. До речі, в Києві колекціонер нещодавно проводив виставку « Два світи, два дитинства », де показував, як впливає іграшка на розвиток дитини.

Наставників у прямому сенсі Валерій ніколи не мав, усе вивчав самотужки. Каліграфію опанував ще з армії. У військовій частині, де служив Валерій, раптом знадобилася людина, яка може красивим почерком писати листи.
Ідеї нових проектів у Валерія не згасають. За 2014 рік він провів масштабний проект, присвячений дітям, які змушені були виїхати з зони АТО. У рамках цього проекту він організував виставку « Світ дитинства », презентував колекції марок, книжок, журналів з головоломками, а також мінерали і археологічні знахідки.
За ініціативою Валерія Лейко фонд « Турбота » регулярно проводить виставки в інтернатах та дитячих лікарнях Харкова. На 1 вересня у харківській школі №5 Валерій провів лекцію « Хто ми і звідки ». Під час благодійної лекції дітки писали листи пораненим воїнам АТО, які тоді перебували у шпиталях і зібрали деякі кошти. У планах Валерія є й проведення виставки « Звідки беруться дорослі » в Центрі Української Культури та Мистецтва. Тут будуть представлені дитячі фотографії та історії, як дитина стала професором або чому дівчина стала балериною.

Мета виставки – показати, що речі, які використовує людина у дитинстві, впливають на подальший розвиток особистості і на вибір сфери діяльності у дорослому житті. В планах у Валерія вийти за межі України з виставкою « Вплив Європи на свідомість радянських дітей ». Експозиція майже готова. Експонати для виставок та майстер-класів Валерію дуже часто дарують друзі.
Світова історія та культура залишають нам корисні речі, і на них можна виховати гідне сучасне покоління. Дитячі мрії та сподівання мають реальне продовження в дорослому житті. Чим більше ми даємо нашим дітям зараз, тим краще буде в них майбутнє.

Валерій Лейко : Пізнати історію можна через дрібні речі
Валерій Лейко : Пізнати історію можна через дрібні речі
Валерій Лейко : Пізнати історію можна через дрібні речі
Валерій Лейко : Пізнати історію можна через дрібні речі
Валерій Лейко : Пізнати історію можна через дрібні речі
Валерій Лейко : Пізнати історію можна через дрібні речі
Валерій Лейко : Пізнати історію можна через дрібні речі

see also

Наші екскурсії...

21 novembre 2012

Свято у Музеї Олександра Саєнка

8 octobre 2012

Еколого-мистецький пленер по роботі з природними матеріалами

25 août 2013