26 juin 2015
Моновистава « Княжна »
Наталія Морозова-Шимада зіграла на сцені Київського академічного театру « Колесо » моновиставу за мотивами поем Т. Шевченко « Відьма » та « Княжна ».
Дійство захоплює з першої хвилини, вистава проходить на одному диханні. Ретельно прорахована сценографія, різноманітність реквізиту, виконавська майстерність актриси, яка досконало володіє декламацією, вокалом, пластикою, танцем – зачаровує ! Пані Наталія – не просто технічна актриса. Її голос промовляє душевні, щирі ноти.
У манері акторської гри Наталії Морозової-Шимади відсутній драматичний надрив Героїні. Саме тому історії персонажів, повідомлені під час вистави сприймаються не як сценічна гра, а цілком реальна, драматична подія.
Глядач може спостерігати життєві катастрофи ніжних, довірливих та приречених на ганьбу жінок. Перед нами постають образи Діви, Матері, а не бунтарки і обвинувачки.
Мистецтво Наталії Морозової-Шимади не локальне. Творчість актриси знайшла шанувальників у далекій загадковій Країні Вранішнього Сонця. Її вистави неодноразово демонструвались на сценах камерних театрів Японії. Високо поціновував акторську майстерність пані Наталії професор філології, театрознавець Ічіро Іто. Він провів аналогію між рухами Наталії у мить перевтілення з рухами акторів відомого у Японії стилю театру Но. Перекладач Кен Мацумото у рецензії на моновиставу « Княжна » так описав свої враження : « Високе естетичне вирішення. Дієвість слів поєднані з пластикою, де кожен жест має значення. Героїні актриси та музика у виставі злите у єдиному просторі. Глядач бачить одразу декілька жіночих образів завдяки таланту перевтілення актриси ».
Щодо вибору костюмів та ідеї постанови.
Наталія зазначає, що свій задум вистави втілювала з режисером Молодого академічного театру Миколою Яремківим, учнем відомого режисера Романа Віктюка та хореографом Національного театру ім. І. Франка Сергієм Швидким.
За сценографію та костюми відповідали М. Костюшко та В.Карашевський. Така потужна команда прекрасно адаптувала для театральної сцени сюжети двох поем Шевченка.
Про виставу сама актриса розповідає так : « Що первинно : Земля чи Космос ? Разом, або ж окремо ? Ці парадигми буття мають циклічність існування (народження – розвиток – смерть – народження ; весна – літо – осінь – зима). Цикли пульсують у ритмі мотивів старовинних народних пісень і легенд, якими насичена творчість Тараса Шевченка. У театральному дійстві « Княжна » представлений тип української жінки із розвиненим материнським інстинктом, який завжди гармонізував існуючу дійсність.
Воля, розум, чисте та добре серце, краса – якості, притаманні справжній Берегині. Вистава показує розвиток та руйнацію Жінки, частини Всесвіту у запропонованих життєвих обставинах ». Шляхом сценічного дійства Наталія Морозова-Шимада відтворила дихотомію жіночих почуттів у найвищих моментах радощів та просвітлення, у найнижчих гірких падіннях та пристрастях.
Показ моновистави « Княжна » відбувся у межах XVII Міжнародного театрального фестивалю моновистав « Відлуння 2015 », що проходив з 10 по 15 червня 2015 року у Київському академічному театрі « Колесо ». Міжнародний театральний фестиваль моновистав « Відлуння » є членом Міжнародної Асоціації Фестивалів Моновистав (IARM). Захід проводиться щорічно на початку літа за сприяння Міністерства культури України та Департаменту культури Київської міської державної адміністрації. Фестиваль « Відлуння » – один з найпрестижніших та популярних фестивалів. За час існування фестиваль відвідали кращі представники світових театрів, зокрема Франції, Німеччини, Македонії, Сербії, Болгарії, Італії, Росії, Білорусі, Естонії, Латвії, Швейцарії, Вірменії, Бельгії, Англії, Польщі.
Автор статті : Тимур Савін