Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00
сб. - 10:00 – 18:00
нд. - вихідний

Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00
сб. - 10:00 – 18:00
нд. - вихідний

19 mars 2005

Мистецтво гри в бісер

19 березня 2015 рік
сайт Хрещатик

У Києві проходить Всеукраїнська виставка бісероплетіння
Понад 20 майстрів цієї майже ювелірної справи представили свої роботи — вишитий традиційний народний і дизайнерський одяг, жіночі прикраси, картини, ікони.

« Ще князь Володимир своїй дружині Рогніді розказував, що вона має одягатися нарядно. У літописах можемо зустріти, що Рогніда з монахинями і бояринями вишивали бісером,— наводить цікаві історичні факти ідеолог виставки, генеральний директор Центру української культури та мистецтва Світлана Долеско.— Закінчувалася вишивка — княгиня особисто збирала весь бісер, який не був використаний, і ховала його. Адже за князівських часів бісер був дуже дорогим, дорожчим за коштовне каміння : його можна було видобути ще, а бісер доводилося лише купувати ».

Мистецтво вишивання бісером бере свій початок понад 2 тисячі років до н. е. Воно є цілком традиційним для всієї території України, хоча нині більше збереглося в західних областях. Свідченням цього стали традиційні жіночі прикраси з бісеру : гердани, силянки, кризи. А також борщівські (Тернопільщина) та буковинські (Чернівецька область) жіночі сорочки, прикрашені пацьорками (намистинами) і вишиті бісером. На них позначаються впливи країн-сусідок, а також той факт, що одна з них — Чехія — була найбільшим тогочасним європейським виробником бісеру. « Ми й зараз використовуємо тільки чеський бісер. Він хоч і дорожчий, але значно кращий в роботі,— діляться професійними секретами майстрині Наталя Ребрик і Іванна Марчук.— Узори нашиваємо одна з одної, адже Борщівський район славиться своєю вишивкою ».

Жінки вишивають не лише традиційні орнаменти, а й люблять « прифантазувати своє ». « Це душевна потреба. Я раніше нитками вишивала, але це трохи задовго, тож зараз розшиваю бісером. У нас вишиває все село, кожна жінка. У мене мама вишивкою заробляла на хліб , коли ще під Польщею були — бо біднота, — говорить пані Наталя. Вона сміється і заперечує, що працювати з бісером можуть лише флегматичні люди.— Ні, що ви. Я така швидка, як електровіник ! А то сіла — відпочила душа, заспокоїлася. Бо минулого року з Майданом я так переживала, що двічі в лікарні лежала. А потім виключили телевізор, дівчата прийшли : не будеш дивитися. То я вишиваю ».

Вишивання бісером було поширене й у центральній Україні. Та традицію українського бісероплетіння було остаточно знищено в 1905-1907 роках. « Тоді з’явилося багато книжок історії плетіння з бісеру в Росії, де згадуються як російські школи Харкова, Полтави, Чернігова,— продовжує розмову Світлана Долеско.— Останнє видання було ще за 1953 рік, після цього велике затишшя. І лише зараз починається відновлення слави бісеру ».

Це вже четверта виставка поспіль, де понад 100 українських майстрів можуть презентувати свої ви-твори. Популяризація традицій вишивання бісером, обмін досвідом між майстрами є основною їх метою. « Але ця особлива тим, що роботи вже можна впізнати без етикеток, за авторським почерком »,— зауважує організаторка.

Так, серед робіт писанки, ікони, картини, сорочки, керсетки й запаски, капелюшки й сучасне вбрання, оздоблене бісером, прикраси (силянки, кризи, гердани, кольє, браслети, сережки, ґудзики), у тому числі й техніка ручного мереживоплетіння анкарс і фріволіте. Серед експонатів показані також не лише авторські роботи, а й набори для вишивання. Організатори пішли на такий крок свідомо, аби заохотити відвідувачів до вишивки і показати їм, що це просто.

Попри стереотип, що бісер — заняття жіноче, глядачі можуть побачити й роботи майстрів-чоловіків, які одразу привертають погляд своєю красою та оригінальністю. Зокрема це морські пейзажі Олега Яковлєва і дипломна робота випускника інституту декоративно-прикладного мистецтва й дизайну ім. М. Бойчука Руслана Панчука — блуза, що технікою виконання та колористикою нагадує полотна Густава Клімта.

Під час виставки Світлана Долеско проведе лекції-майстер-класи « Авторська техніка вишивки бісером » (23 та 27 березня, з 15.00 до 16.30). Запис та умови участі — за тел. 063-59-65-189

Матеріали сайту Хрещатик

Детальніше про виставку

see also

Подорож осіннім вернісажем (« Ляльки. Ведмеді Тедді. Солдатики »)

19 septembre 2019

Таємничий світ акварелі (« Miniwatercolor Kyiv 2019 »)

16 juin 2019

Таємничий світ акварелі (« Морська казка »)

16 juin 2019