
17 грудня 2014
Зимові лекції проекту «Мереживо злагоди»
17 грудня 2014 року розпочався новорічно-різдвяний цикл лекцій родинного мистецько-освітнього проекту «Мереживо злагоди».
У цей день матусі і татусі та їх дітки мали можливість безкоштовно відвідати цікаву лекцію «Новий рік та Різдво: українські традиції святкування» від координатора дитячих проектів Центру Юлії Колос. Лекція виявилася корисною та пізнавальною, яку відвідувачі слухали залюбки. Дійсно, якщо знаєш історію українського Нового року та дивишся святкову презентацію, то поринаєш у древні часи і уявляєш, як наші пращури з любов’ю ставилися до природи та вірили у чарівність новорічного свята.
Маленькі гості – синочки та донечки прослухали коротеньку ігрову лекцію про Новий рік. Під час лекції дітки відповідали на різноманітні питання про Новий рік і традиції його святкування. Крім того, наші кмітливі волонтери влаштовували діткам захоплюючу гру «Показуха». До речі, в ній немає нічого спільного з асоціацією дорослих.
Це весела і добра гра, коли треба зобразити предмет, не називаючи його. Приємно було спостерігати за тим, як малеча бере участь у грі «Прикрась ялинку». Діточки метушилися та шукали, чим можна прикрашати ялинку. Цвяхами, молотками та гайками звісно не вдасться, а от солодкими бубликами, медяниками та мандаринами виходить чудово. Волонтери не марнували час, адже спілкування та взаємодія з дітьми розвиває уяву та нагадує найкращі спогади з дитинства.
Кожна дитина мріє побачити диво або потрапити у чудову пригодницьку казку. А свято Різдва ховає у собі безліч пригод і таємниць, а діткам так хочеться нових вражень та захоплюючих пригод... Усе це дітки відчули під час перегляду мультфільму «Казкове Різдво».
А як же можна уявити Новий рік без зеленої ялиночки та іграшок? Відтворення домашньої родинної традиції відбулося під час майстер-класу «Солодка казка на ялинку». Власноруч дітки створювали новорічні іграшки з різноманітних солодощів: бубликів, цукерок та морських камінців.
Вдома батьки випікали для малечі прянички, які теж знайшли місце на ялинці. Прикрашали не тільки ялинку, а й дідуха. А такі традиції були відомі нашім пращурам багато років потому. Вважалося, що настання Нового року - чарівний час, коли пробуджувалася всіляка нечиста сила. Вірили, що на святках присутні душі померлих родичів, їх боялися і намагалися умилостивити духів.
Чому ж ми так полюбляємо Новий рік, ретельно готуємося до нього та перебуваємо у піднесеному особливому новорічному настрої? А тому, що це чи не єдине свято, яке протягом століть відзначають в усіх країнах світу. Дехто вважає, що є для людини є два найбільших свята - День Народження та Новий рік.
Це вірно, але на нашій планеті проживають люди різного віку. День Народження можуть святкувати не всі, адже для дитини це справжнє свято, а з роками розумієш, що час - пісочний годинник. А Новий рік – свято особливе і об’єднуюче. Люди відрізняються не тільки за віком, а й за етнонаціональними традиціями, релігійними переконаннями, кольором шкіри.
Дуже складно приховати новорічну радість, з якою ми поринаємо у новорічну метушню: переодягаємось у святкові костюми, готуємо подарунки рідним і друзям, прикрашаємо домівки, магазини, та вулиці, мчимося на ринки вибирати найкрасивіші ялинки…
Це дивовижно, але Новий рік з плином часу залишається важливою частиною річного обрядового циклу нашого народу.