3 mars 2015
Соціальний проект « Ідея від волонтера » у Полтаві
3 березня 2015 року у Полтаві на відкритій громадській платформі « Нова Полтава » відбулась презентація проекту « Ідея від волонтера ».
Це унікальний соціальний проект по відродженню сільських територій.
Центр Української Культури та Мистецтва долучився до цього проекту в якості одного зі співорганізаторів. На презентації були присутні Генеральний Директор Центру, Світлана Долеско ;
представник ГО « Туристичне село Полтавщини » Олександр Куденець ;
завідувач кафедри фольклористики Інституту філології Київського національного університету ім. Т. Шевченка Олена Івановська
та координатор міжнародних волонтерських таборів « СВІТ-Україна » Яна Волкова.
Ідея створення проекту в Олександра виникла ще три роки тому. Разом з організацією « СВІТ-Україна » він розпочинав впроваджувати проекти по велотуризму, зокрема, маркування туристичних вело- та пішохідних маршрутів у Полтаві, завершення яких через зміну ситуації у країні довелося перенести.
Незважаючи на це, Олександр зазначає, що декілька проектів реалізувати вдалось. Серед них і кулінарний фестиваль « Борщик у глиняному горщику », спрямований на відродження українських кулінарних традицій.
У рамках проекту « Мандруймо Полтавщиною » Олександр разом з командою однодумців започаткував « Скіфські стежки ». Цей проект включає ряд етнографічних вело-експедицій. « Досить цікаву вело-експедицію ми здійснили в пошуках рецепту бездріжджового хліба. Ми об’їздили чи не всю Сумську та Полтавську області й назбирали понад 20 рецептів », – каже Олександр Куденець.
Суть проекту « Ідея від волонтера » – розвиток сільської місцевості в 3 етапи. Перший етап – теоретична частина. Волонтер виставляє власну ідею в якійсь з 8 тем : народна кулінарія, економічне й соціальне покращення сільських територій, вело- і екотуризм як запорука здорового села, боротьба з корупцією в сільській місцевості, розвиток здорового органічного харчування, зелений туризм, природоохоронні заходи на сільських територіях, охорона культурної та історичної спадщини села.
Комплекс цих тем забезпечить гарний результат, і висвітлить чи не всі проблеми села. Волонтери мають змогу завантажити з сайту організації « Ідея від волонтера » анкету й подати цікаві проекти та ідеї. Функцію волонтера може виконувати будь хто, незалежно від віку й соціального статусу. Другий етап – залучення експертів для відбору найкращих волонтерських ідей і презентація відібраних проектів вітчизняним та іноземним інвесторам. Останній етап – практична частина, безпосереднє втілення в життя. « Ми розпочнемо з Опішні, де сформована база зеленого туризму і впровадимо там волонтерські табори », – зазначає Олександр. Волонтер отримає належні для роботи умови і допомагатиме в реалізації проектів, на які надійшли кошти.
« Ідея від волонтера » – проект, відкритий для партнерства. Із самого початку її існування Центр Української Культури та Мистецтва, а також кафедра фольклористики Інституту філології КНУ ім. Т. Шевченка долучилась до спільних проектів. Розвиток саме сільської місцевості став у пріоритет тому, що основним нащадком та захисником наших культурних цінностей було село, ще з давніх-давен.
У часи знищення культури, традицій, мови і території саме село стає берегинею української ідентичності і змушує всіх свідомих українців звернути увагу на українське.
Генеральний Директор Центру Української Культури та Мистецтва Світлана Долеско відзначила, що на сьогодні головним завданням є донести цю думку до суспільства і залучити якомога більше людей задля відродження українського села.
Донесення новини про те, що в Україні є не тільки історична Полтавщина, описана науковцями в підручниках, а в простій людській манері, вкрай необхідна. « Спробуйте прокинутися в сільській хаті, де немає машин і міської метушні, запросіть друзів та дітей до села. Вони побачать Україну і не будуть вчити географію по карті проведення АТО, – каже Світлана. – Покажіть світу єднання України і підтримайте волонтерський рух Полтавщини. Зробіть це, щоб потім не пояснювати нащадкам, чому ви це не зробили ! »
Нажаль, волонтерство отримало потужний поштовх лише нещодавно і до села ще не дійшло. Ціллю проекту « Ідея від волонтера » є відродження та популяризація культурних цінностей, традицій, враховуючи покращення інфраструктури села.
Відкритість проекту дозволяє будь-кому формулювати і втілювати власну ідею. Основні сподівання на молоде покоління – школярів, студентів та науковців за сприяння представників бізнесу. Спочатку ідеї продукуватимуться для територій Зіньківського та Диканського районів Полтавської області. При досягненні результатів, у цих районах місія розповсюдиться на Полтавщину, а потім на інші райцентри.
Місія проекту « Ідея від волонтера » побудує надійний фундамент для побудови завтрашнього нашого українського майбутнього !