
16 липня 2021
Сергій і Марія Павелко
Промоція сучасного іконопису в артпрактиках Центру Української Культури та Мистецтва: виставка «Обличчям до чудес»
Актуальність. Досвід підтримки Центру Української Культури та Мистецтва феномену сучасної ікони проявляється, передусім, в організації виставкових проєктів під егідою Світлани Долеско, Генеральної директорки інституції. Виокремлено досвід співпраці з сімейною іконописною майстернею «Небо на Землі», заснованою родиною Сергія й Марії Павелків, що розпочався в 2013 р. – у матеріалі акцентовано на виставці «Обличчям до чудес» [4], проведеній в 2019 р.
Аналіз досліджень. Історичний поступ українського іконописання здійснив Д. Степовик [2], ікону як символ культурної ідентичності – Д. Горбачов [1]. Сучасне українське іконописне мистецтво досліджують С. Долеско, В. Дротенко, І. Дундяк, Р. Великий, Л. Вербицька, І. Голуб, О. Карпенко, О. Кекош, В. Кравченко, М. Наумова, І. Самборська, О. Цугорка та інші науковці. Організація виставок сучасної ікони як різновид промоції сакрального малярства натепер не представлена комплексно в жодній праці в українському науковому середовищі.
Виклад основного матеріалу. Кураторка проєкту Марія Павелко вибудувала концепцію довкола представлення ікон із сюжетами Євангелія, сповненого чудес та зими як певної точки відліку життя людини. Оскільки «...з її закінченням закінчується один період життя і починається інший, повний нових сподівань та надій на краще...» [3]. Вибір назви виставки – «Обличчям до чудес» – візуалізував дану концепцію в назві.
Композиційно-ідейним центром експозиції стала монументальна ікона «Чудеса Ісуса Христа», виконана на дошці розміром 170х80 см, в техніках левкасу, яєчної темпери й золочення. За словами Марії Павелко, ця робота, в якій уособлено сюжети Нового Заповіту, є зв’язком між Небом і земним світлом [3]. Експозицію вирізняла естетика мінімалізму.
Для ознайомлення не тільки дорослої, а й дитячої аудиторії зі специфікою сучасного іконопису, майстри «Неба на Землі» провели для дітей майстер-клас зі створення анімаційного фільму, під час якого розповіли й про особливості ручної іконописної праці. Високий естетичний рівень експонованих ікон та дотримання іконописцями канонів іконографії, використання ними старовинних технік та матеріалів зробили проєкт пріоритетним серед виставок 2019 р. для колекціонерів іконописного мистецтва, художників і журналістів.
Список використаних джерел:
1. Горбачов Д. Українська ікона як символ культурного єднання. Студії мистецтвознавчі. 2010. № 2 (30). С. 20–28.
2. Степовик Д. Історія української ікони Х – ХХ століть. Київ : Либідь, 2004. 436 с.
3. Хто ми. Ікона – живе свідчення Живого Бога. Іконописна майстерня «Небо на Землі». URL: https://ikona.ua/about/
4. Відкриття виставки сучасних ікон «Обличчям до чудес». Центр Української Культури та Мистецтва. URL: https://www.dolesko.com/Viidkrittya-vistavki-suchasnih-iikon-Oblichchyam-do-chudes-2064.html
Авторка: Світлана ДОЛЕСКО