Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00
сб. - 10:00 – 18:00
нд. - вихідний

Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00
сб. - 10:00 – 18:00
нд. - вихідний

about exib

  • date exib 20 janvier 2015 18:00
  • city exib Київ, вул. Хорива 19-В
  • maps exib

Відкриття виставки « Петриківка – душа України »

20 січня – 10 лютого 2015 року
Запрошуємо на відкриття виставки – 20 січня о 18:00.

Організатори виставки : Ніна Бурневіч, Центр Української Культури та Мистецтва.

Ця виставка – масштабна презентація унікального мистецтва петриківського розпису. До Києва свої роботи привезуть шість художниць : Галина Назаренко (с. Петриківка), Олена Ярмолюк (с. Петриківка), Ірина Кібець (с. Петриківка), Вікторія Шевченко (с. Петриківка), Тетяна Гарькава (с. Петриківка) та Наталія Малярчук (м. Львів). Усі вони – професійні художниці, знані далеко за межами України.

В експозиції будуть представлені « мальовки » (роботи на папері) ; картини на полотні ; розписані рушники ; тарілки ; предмети побуту, що оформлені петриківським розписом ; книги про петриківський розпис та інсталяція з петриківських пташок миру.

Петриківський розпис виник в Україні задовго до появи християнства і відігравав роль оберега. Люди вірили, що в красі є якесь чаклунство, духовна сила, і тому вікна і двері будинків і навіть одяг обрамляли магічним орнаментом, який захищав господарів. Ця стародавня традиція сотні років широко використовувалася в побуті українців, зокрема, у запорізьких козаків, і була популярна в поселеннях південних районів Приазов’я, але збереглася тільки в старовинному козацькому селі Петриківка.

Прославилася ж Петриківка завдяки самобутньому декоративному розпису, який виник разом з першими поселенцями в другій половині XVIII століття. Вони почали будувати світлі глиняні хати, прикрашаючи їх кольоровою глиною, господині розписували свої хати квітковими візерунками. Розмальовували стіни, піч, зовнішній фасад будинку – все це створювало єдиний художній ансамбль.

Петриківські художники малюють переважно саморобними пензликами, зробленими з котячої шерсті (так звані « кошачки »). У сік рослин раніше додавали яєчний жовток, і цими природними фарбами господині розмальовували свої будинки всередині і зовні. Малюнки не були розраховані на довге життя. Раз на рік, під свято Великодня, все настінні розписи змивали і наносили нові.

На початку XIX століття полюбився Петриківці розпис поширився на предмети домашнього начиння – посуд, скрині, брички. Пізніше, коли у продажу з’явився папір, в Петриківці почали створювати так звані « мальовки » – картини на папері.

Кожна з учасниць виставки – талановита й творча особистість. Ці художниці, крім традиційних картин у стилі петриківського розпису, оформили багато будівель, розташованих в різних куточках України та навіть у Грузії. Так, наприклад, Галина Назаренко розписала церкву Святого Юрія в Києві і разом з Оленою Ярмолюк – каплицю у джерела Святого Пантелеймона в с. Хутірське. Також у жовтні цього року Галина Назаренко та Ірина Кібець розписали церкву Святої Покрови під Києвом в селі Шевченково. А нещодавно петриківські майстрині розмалювали освітній коледж у м. Батумі (Грузія).

5 грудня 2013 р. петриківський розпис було внесено до Списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО. Це велика подія для України, адже ЮНЕСКО цікавлять тільки ті досягнення людства, які народилися в давнину і передаються з покоління в покоління.

Також в період між 20 та 24 січня відбудуться майстер-класи для дорослих, під час яких талановиті художниці-учасниці виставки навчатимуть секретам петриківки :

- ​ 20 січня о 18:30 ;

- ​ 22 січня о 17:30 ;

- ​ 24 січня о 13:00.

Записатись на майстер-класи та дізнатись умови участі можна за

№ тел. (044) 425-12-64.

Щиро запрошуємо !

Час роботи виставкових залів :

Пн.- Пт. – 10:00 – 19:00 ;

Сб. – 10:00 – 18:00 ;

Нд. – вихідний ;

Адреса Центру Української Культури та Мистецтва :

Україна, м. Київ,

вул. Хорива, 19-В

ст.м. « Контрактова площа »

(вихід з метро в бік вулиць Верхній і Нижній Вал)

www.dolesko.com

Куратор виставки « Петриківка – душа України » :

Ніна Бурневіч www.ninaburnevich.com +38 (050) 888 89 34, +38 (067) 193 13 50

Із питань акредитації на відкриття виставки, стосовно отримання фотографій, відео-матеріалів, організації ексклюзивних інтерв’ю, сюжетів, цікавих та корисних матеріалів - звертайтеся до Ольги Музиченко за тел. : 097-98-22-783 або по е-mail : [email protected].

Відкриття виставки « Петриківка – душа України »
Відкриття виставки « Петриківка – душа України »
Відкриття виставки « Петриківка – душа України »
Відкриття виставки « Петриківка – душа України »
Відкриття виставки « Петриківка – душа України »
Відкриття виставки « Петриківка – душа України »

see also

Виставка родини Дідик-Войтович « Цвіт сакури »

21 avril 2017

Майстер-клас для дітей зі створення брошки « Місяць » від Лариси Сумер.

9 novembre 2019

Майстер-клас зі створення оберегу від Lina Sand.

26 février 2020