11 mai 2015
Майстер монотипій Ірина Яшан
Ірина Яшан – талановита мисткиня, яка працює в жанрі монотипії.
Учасниця Всеукраїнських графічних виставок.
Із 27 березня по 12 квітня 2015 року роботи Ірини Яшан були представлені у виставкових залах Музею видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького (м. Київ). Перша зала музею вмістила монотипійні пейзажі, друга – експозицію ікон. Образи і тло ікон Ірина створює масляною фарбою, а одежі вишиває тонкими відтінками бісеру.
Тимур Савін (далі – Т.С.) : Пані Ірино, Ви опанували мистецтво монотипії власними зусиллями, чи маєте фахову академічну освіту ?
Ірина Яшан (далі – І.Я.) : За освітою я – кресляр-конструктор. Деякий час працювала в Українському проектно-конструкторському технологічному інституті (ПКТІ). Потім вирішила знайти іншу роботу. Так я потрапила до Івано-Франківського краєзнавчого музею. Тут проходять виставки народного мистецтва та іконопису Бойківщини, Гуцульщини, Опілля та Покуття.
Т.С. : Чи можна вважати, що робота у музеї зіграла певну роль у Вашій творчості ?
І.Я : Кожен день я роздивляюся найкращі зразки різьблення, керамічні вироби, вишивку, ткацтво. Маю трошки часу і на художню реалізацію. Звісно, таке чудове розмаїття витворів мистецтва впливає на становлення і розвиток майстра.
Т.С. : Як Ви підійшли до мистецтва монотипії і чому вирішили працювати в такому графічному жанрі ?
І.Я. : Все життя я була небайдужа до мистецтва. Зразки монотипій я побачила у книжці « Культура та мистецтво » на невеличких фотографіях монотипій професійної художниці Лілії Маркус. Мене вразила ця краса ! Я спробувала зробити невеликі відбитки. Мені дуже сподобався результат ! Перші роботи виходили абстрактними. Складно було побачити в них сюжет чи композицію.
Т.С. : Чи займались Ви до монотипій живописом ?
І.Я. : До цього я малювала по текстилю, займалась розписом шовку. Мені дуже подобається вишивка. Голкою та нитками я створила досить багато картин. Завжди цікавою для мене була сакральна тема, тому я маю серію ікон, вишитих бісером.
Т.С. : Яка основний сюжет у Ваших монотипіях ?
І.Я. : Пейзажі, зображення квітів, фантастичні сюжети. Обмежень за темою не існує ! Єдине, що в експозиції виставок я намагаюсь підібрати роботи за однією темою, щоб настрій і емоції відвідувачів швидко не перемикались. Якщо роботи будуть різними, це може змінити враження глядача.
Т.С. : Ви продовжуєте працювати з вишивкою ?
І.Я. : Так, адже вишивка виявляється комерційно вигіднішою. Монотипії я спочатку тільки дарувала і не сприймала їх як товар.
Т.С. : Чи багато Ви провели персональних виставок ?
І.Я. : Моя перша персональна виставка пройшла у 2007 році в Прикарпатському інституті мистецтв. Надалі я брала участь в обласних і всеукраїнських виставках. У Києві в цьому році мої роботи експонувались у Музеї видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького. Сьогодні мої монотипійні пейзажі карпатської природи прикрашають виставкові зали Центру Української Культури та Мистецтва у виставці « Єдиний відбиток ». І я дуже щаслива від цього !