8 juillet 2015
Майстер-класи зі створення косівської кераміки
7 та 8 липня у залі, де тривав виставковий проект « Косівська кераміка – диво Гуцульщини ! » була проведена серія майстер-класів у режимі нон-стоп.
Кожен бажаючий зміг створити свій керамічний виріб !
Майстри-керамісти приїхали з міста Косів, щоб ознайомити людей з традицією виготовлення косівської кераміки. Майстер-класи проводили відомі художники-керамісти Марія Гринюк та Орест Чорний. Організатор події – куратор виставки « Косівська кераміка – диво Гуцульщини » Світлана Пахлова.
Під час майстер-класів гості Центру Української Культури та Мистецтва почули від майстрів секрети технології створення косівської кераміки. Лише бачити цю красу і усвідомлювати, що цей посуд несе святкову атмосферу – це одне сприйняття. Знати технологію виготовлення та спробувати зробити – зовсім друге. Скажімо відверто, це досить тривалий процес, який складно показати повністю у масштабах майстер-класів. Крім того, для повного циклу виробництва потрібна піч.
Майстри косівської кераміки залюбки розповідали, як твориться виріб від самого початку. Пояснювали, як працює гончарне коло, яка фарба використовується для малювання орнаментів, що таке ангоб, перший і другий випал.
Гості змогли опанувати доступні процеси – ритування і нанесення фарбами (коричневий ангоб) нескладних малюнків по сирому виробу. Реакція гостей вказувала на усвідомлення того, що ремесло кераміста – нелегка виснажлива справа. Тим не менш, вона цікава тим, що майстри із захопленням очікують, яким саме вийде виріб з печі. Марія Гринюк зазначає : « Для майстер-класів ми привезли заготівки утилітарних виробів : маленькі тарілки, мисочки, горнятка. Вони були вийняті з пічки за три дні до поїздки у Київ. Але, коли випікалась основа, враховувались особливості родини, яка замовляла виріб. Щодо мене, то я навіть кодувала їх мотивами, символічними елементами, щоб у тій родині було щастя ».
Куратор виставки « Косівська кераміка – диво Гуцульщини » Світлана Пахлова зазначила : « Приходили ті люди, яким справді цікава традиція косівської кераміки. Батьки творять, малюють разом з дітьми. Ми були свідками процесу передачі добрих народних традицій ».
У межах серії майстер-класів пройшов ярмарок-продаж керамічних виробів. Серед товарів – невеличкі глеки, свічники, свищики у формі качечок, мальовані тарелі та інші сувеніри від знаних майстрів косівської кераміки Ореста Чорного, Миколи Чорного та Марії Гринюк.
Під час майстер-класу пройшов Круглий стіл « Питання збереженнязбереження і відродження історико-культурної спадщини України на прикладі елементу « Традиції мальованої косівської кераміки ».
Чекайте продовження серії майстер-класів у Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику !
Автор статті : Тимур Савін