
20 травня 2021
Лев Скоп
Іконописні практики Лева Скопа в проєкті «Сонячний Великдень-2015»
Актуальність. Започаткований у 2012 році Світланою Долеско, Генеральною директоркою Центру Української Культури та Мистецтва всеукраїнський виставковий проєкт «Сонячний Великдень» вже понад десятиріччя береже й розвиває традиції народної святкової обрядовості та декоративно-прикладного мистецтва. До атрибутики Великодня – одного з найважливіших християнських свят – належить й сучасна українська церковна й побутова ікона, в якій уособлено традиції народного українського малярства на полотні, дереві та склі. Серед доволі великого числа іконописних майстерень виокремлено діяльність Лева Скопа – іконописця, художника-реставратора, викладача, громадського діяча, волонтера, поета, музиканта й актора. Ікони, створені Левом Скопом та заснованого ним учасниками творчого об’єднання «КАКТУС», експонувались під час «Сонячного Великодня-2015».
Аналіз досліджень. Етапи біографії й специфіка творчого становлення Лева Скопа описані в матеріалах Є. Фомичевої, О. Войтко, Д. Денис, та Г. Терещук. І. Дундяк [2] та Б. Пиц [4] дослідили діяльність митця як іконописця, мистецтвознавця й художника-реставратора. Участь Лева Скопа та його колег-іконописців у виставці «Сонячний Великдень-2015» аналізується вперше.
Виклад основного матеріалу. Експозицію сакрального малярства від склали ікони, створені Левом Скопом та 22 митцями-учасниками творчого об’єднання «КАКТУС». Серед них і сини очільника об’єднання, Петро та Михайло Скопи. Безумовно, такі соціально-мистецькі проєкти, як виставка «Сонячний Великдень» завжди відбуваються за підтримки таких же небайдужих до минулого та майбутнього української нації, як і колектив Центру Української Культури та Мистецтва: Лева Скопа та його колег організаційно підтримав Центр фольклору та етнографії кафедри фольклористики Київського національного університету імені Тараса Шевченка [3].
Переважна більшість ікон, написаних Левом Скопом, пов’язані з історією православної церкви Святого Юра в Дрогобичі на Львівщині. Адже митець як художник-реставратор з багаторічним стажем, доклав чимало зусиль для відновлення цієї унікальної пам’ятки галицького дерев’яного зодчества кінця XV – початку XVI. Йому була небайдужа доля історичної покрівлі церкви, що складалася з дощок-гонт. Оскільки їх довелося замінити на більш надійний та сучасний покрівельний матеріал, Лев Скоп врятував гонти від знищення – вони-то й стали тлом для багатьох ікон. Зокрема й експонованих у 2015 р. в Центрі Української Культури та Мистецтва.
В інтерв’ю для мультимедійної онлайн-платформи «Локальна історія» Лев Скоп розповів про своє іконописна майстерність, коріння якого вибудуване на православній іконографічній традиції й народних малярських мотивах: «Я все життя малюю на ґонтах, старих дошках, на глині. Усі матеріали, які я використовую, натуральні та безкоштовні... Я використовую лише натуральний пігмент, а що в тюбику – я не знаю. Беру лопату і йду на Кайзервальд, накопаю жовтої, теракотової глини… Ви собі навіть не уявляєте, яке різноманіття глини, тисячі відтінків!» [1]. За словами іконописця, ікона для нього є молитвою, а процес її створення подібний до молитви.
Іконописна справа Лева Скопа нині невіддільна від його волонтерської діяльності – митець з 2014 року пише ікони для фронту: частину продає на аукціонах, а на вторговані кошти допомагає військовим; передає ікони військовим, який перебувають на фронті.
Висновки. Виставкова співпраця іконописця з Дрогобича Лева Скопа і його творчого об’єднання «КАКТУС» з Центром Української Культури та Мистецтва (Київ) під час проєкту «Сонячний Великдень-2015» вкотре унаочнила незгасний інтерес українців до національних традицій іконопису та має перспективи до розкриття теми творчості Лева Скопа в науковому середовищі.
Список використаних джерел:
1. Денис Д. Лев Скоп. Живі ікони. Локальна історія. URL: https://localhistory.org.ua/texts/statti/lev-skop-zhivi-ikoni/
2. Дундяк І. Лев Скоп: іконописець, реставратор та громадський діяч. Вісник Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв. 2016. № 2. С. 81–85.
3. «Сонячний Великдень-2015». Центр Української Культури та Мистецтва. URL: https://www.dolesko.com/-Sonyachnij-Velikden-2015-.html
4. Пиц Б. Художник-реставратор і мистецтвознавець Лев Скоп. Народна творчість та етнографія. 1997. № 5-6. С. 95–97.
Авторки: Світлана ДОЛЕСКО, Ольга МУЗИЧЕНКО