6 février 2016
Леся Майданець показала як робити батик
6 лютого 2016 року відбувся майстер-клас з малювання у техніці батик від знаної української художниці Лесі Майданець.
Як відомо, нещодавно у Центрі відкрилася ретроспективна виставка її робіт на якій був представлений корпус творів, що були виконані у цій техніці. Це викликало велике зацікавлення відвідувачів і тому був проведений майстер-клас, на якому всі бажаючі могли навчитися основам малювання у цій дивовижній техніці.
Батик є способом оздоблення тканини різними зображеннями, що походить з острову Ява. Історично ця техніка використовувалася у декоративних цілях, але з часом стилістичні та тематичні рамки суттєві розширилися до створення повноцінних картин. Існує декілька методів виготовлення зображення : гарячий, холодний, вузликовий та « експромт ». На майстер-класі було запропоновано опанувати холодний батик. Це одна з простіших технік, яка потребує мінімальної підготовки та придатна до швидкого опанування.
Особливістю техніки є те, що вона потребує попереднього продумування малюнку. Після завершення ескізу необхідно нанести контур на тканину з розрахунку на розподіл кольорів у композиції. Після цього можна наносити бажані кольори. Завдяки своїй простоті це дозволяє початківцям більш вільно реалізовувати власне бачення на полотні, аніж у складніших техніках вузликового чи гарячого батику.
На думку пані Майданець, в процесі роботи важливо вивчати творі художників, що працюють у даному напрямі. Наступним кроком є копіювання їх робіт і відпрацювання деталей. Лише після опанування основ можна впевнено починати готувати власний малюнок і наносити його на тканину. Також вона зазначила, що важливо не боятися помилок і продовжувати відточувати навички. Спеціально для учнів пані Майданець зробила заготовки і нанесла на тканину контури. Учням треба було заповнити їх кольорами на власний розсуд.
Проведення відкритих майстер-класів є важливою частиною культурного процесу, що часто залишається без належної уваги через певну необов’язковість, другорядність по відношенню до інших мистецьких практик. Але саме на них можна найкраще зрозуміти, що і як хоче донести митець світові і спробувати власноруч опанувати ті чи інші методи роботи.