
8 квітня 2015
Графічні мистецькі твори у виставці «Наш Берег»
8 квітня 2015 року відбулось відкриття виставки художниці з Києва Тетяни і Катерини Очередько та білоруської художниці Марини Мороз.
У Музеї видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького 8 квітня 2015 року відбулось відкриття виставки графіки художниці з Києва Тетяни і Катерини Очередько та білоруської художниці Марини Мороз. Виставка проходить у межах міжнародного мистецького проекту Україна-Білорусь.
Захід відбувся за сприяння Благодійної організації «Президентський фонд Леоніда Кучми «Україна» та Департаменту культури виконавчого органу міської ради Київської міської державної адміністрації.
На відкриття виставки завітали гості, відомі у мистецьких колах України, зокрема: Генеральний директор Центру Української Культури та Мистецтва Світлана Долеско;
архітектор, громадський і політичний діяч Лариса Скорик;
майстриня, мистецтвознавець Ніна Саєнко.
У заході взяли участь заступник директора БО «Президентський фонд Леоніда Кучми «Україна» Тетяна Мельник та Перший секретар посольства Республіки Білорусь в Україні Єсіна Марина.
Творче «художнє тріо» сформувалось у вересні 2014 року. Тоді сестри-художниці Тетяна й Катерина взяли участь у Х Міжнародному Конкурсі екслібрису у місті Глівіце (Польща). На цей конкурс приїжджають митці з різних країн, і в них є можливість обміну знаннями, техніками, навіть виконаними роботами – це така добра мистецька традиція.
За словами Першого секретаря Посольства Республіки Білорусь в Україні Марини Єсіної, проведення спільних творчих і мистецьких заходів в Україні стало доброю традицією. «Під час спільних виставок молоді художники мають змогу обмінюватись досвідом, черпати натхнення для подальшої роботи, здобувати нові знання. А глядач виставки знайомиться з різними графічними техніками та сюжетами», – коментує Марина.
В експозиції представлені твори, в яких художниці зробили акцент на вигаданих сюжетах, перенесених у формі Mini print (графіка малого формату, розмір роботи – не більше 15 см). Цей виставковий проект народився в результаті обміну мистецьким досвідом.
Марина Мороз працює переважно в техніці літографії. Зараз вона відкриває нову техніку мецо-тинто («чорна манера» – один із видів глибокого друку, методу створення гравюри на металі). Тетяна й Катерина працюють переважно в техніці ліногравюри й офорту.
Експозицію художниці умовно розділили на три серії. Перша – урбаністичні мотиви Тетяни і Катерини Очередько, виконані в поєднанні технік офорту й ліногравюри. Літографічна серія робіт Марини Мороз «Вічні заступники» розкриває тему заступництва святих за людей перед Богом. Третя серія – міні-принти, виконані у техніках ліногравюри, мецо-тинто та інших. Міні-принти збагачені сюжетними лініями, кожна мала форма містить свою композицію й неперевершений маленький світ. Тетяна Очередько пояснює: «У міні-принті є певні закони. Картина не може перевищувати формат 15×15 см.
Ми також представили екслібриси – книжкові знаки, де вказано, кому належить книжка».
За словами учасниць виставки, різниця між українською й київською графічними школами не є великою. У Білорусії більш поширена техніка літографії, а в Україні – офорту.
Марина зізнається: «Познайомившись з київською школою графіки в особі Тетяни і Катерини Очередько, я зрозуміла, що наші національні школи єднає вибір ліричних образів. Дівчата обирають урбаністичну тему, а у Білорусії таких майстрів майже немає. Тетяна та Катерина зазначили, що їм було цікаво побачити відображення духовних та біблійних сюжетів у графіці, адже у Києві подібного не зустрічали».
Музичний сюрприз
Справжній подарунок художницям і відвідувачам виставки зробив музичний гурт «Anna-Maria». Учасниці колективу – сестри Ганна та Марія під час церемонії відкриття представили власну пісню «Твоє місто» та «Рідна мати моя».
Зауважимо, що 13 жовтня 2014 року на пісню «Твоє місто» дівчата записали кліп на Трухановому острові. 365 лампочок засвітилися на зйомках цього кліпу. Ганна та Марія кажуть, що для кожного з нас «Твоє місто» – це місто, де ти народився, де твоє серце і де ти щасливий. Для сестер ця пісня має особливий сенс, бо народилися вони у Сімферополі.