Виставка « Орнаменти буття »
« Орнаменти буття » – ретроспективна виставка вишивки славетної майстрині з Коломиї Євгенії Геник. Цього року, 5 березня, їй виповнилося 90 років. Цьому ювілею й була присвячена виставка.
Експозиція вразила відвідувачів своєю масштабністю та розмаїттям виробів, створених унікальною вишивальницею. Серед них : жіночі та чоловічі вишиті сорочки, рушники, напірники, скатертини, серветки, доріжки.
На превеликий жаль, ця виставка стала останньою прижиттєвою для пані Євгенії. Вона пішла з життя 16 квітня 2016 року, в останній день експонування робіт. Але це гідний завершальний акорд до творчого шляху легендарної майстрині.
Євгенія Геник – легендарна постать в українській культурі. Її життєвий і творчий шлях багато в чому співзвучний з тим, що пережила вся культура в буремні часи минулого століття. Вона побувала у засланні, долала численні незгоди та, попри все, працювала, рухалася вперед. Такі майстри, як вона, зберігали українські традиції декоративно-прикладного мистецтва та несли їх у майбутнє.
Виставка зібрала творчий доробок майстрині за останні 70 років. Найстарша представлена робота датується 1946-м роком. Кожен експонат вражав продуманістю візерунків та несподіваними, контрастними барвами. Протягом всього свого життя пані Євгенія вишивала, ткала, плела з бісеру, шукала все нові й нові шляхи вираження свого мистецького хисту.
Роботи Євгенії Геник – неосяжне джерело до натхнення. В її орнаментах є все. Любов, ненависть, туга, поневіряння, очікування – одним словом, емоції. Споглядання за її орнаментами – це неймовірна подорож у таємничий світ української вишивки.
Іншою частиною виставки стала презентація вишитих творів Миколи Симчича, послідовника пані Євгенії. Експонувались фрагменти вишитого іконостасу Собору Погінської Богородиці при монастирі Успіння Матері Божої у селі Погоня Івано-Франківської Області.
Були представлені пророчий та апостольські ряди. Микола Симчич вважає цей іконостас головним твором свого життя. За його словами, вишивання іконостасу є викликом, вершинним досягненням, до якого треба йти через роки навчання та сумлінної праці.
Ікони вражають розмаїттям використаних технік. Кожен елемент – відкриті частини тіла, обличчя, одяг, прикраси, фон – виконаний із використанням іншої техніки та відмінного матеріалу. Це надає іконам дуже глибокого, насиченого настрою. Складається враження, що фігури святих існують в межах ікони. Також Микола Симчич представив вишиті сорочки свого авторства.
Важливим елементом виставки стала серія прикрас з бісеру від Івана Лобачука, чоловіка Євгенії Геник. Його роботи відрізняються витонченими деталями та народними композиціями. У своїх роботах пан Іван використовує естетики різних регіонів, які разом утворюють вишуканий авторський стиль.
На жаль, пані Євгенія не змогла приїхати на відкриття, тому колектив Центру Української Культури та Мистецтва побував у Коломиї, взяли інтерв’ю, створили фільм. Його Світлана Долеско продемонструвала гостям на відкритті « Орнаментів буття ».
Спілкуючись з пані Долеско, Євгенія Геник зазначила, що хотіла б, аби її роботи були зібрані в окремий музей. Світлана Долеско підтримала ідею та під час відкриття виставки ініціювала збір підписів на підтримку створення музею надбань Євгенії Геник.
Згодом листи з численними підписами були направлені Віце-прем’єр-міністру, Міністру культури України В’ячеславу Кириленку ; очільнику Івано-Франківської області Олегу Гончаруку та міському голові Коломиї Ігорю Слюзару. Громадськості вкрай необхідне створення музею надбань легендарної майстрині Євгенії Геник.
Адреса Центру Української Культури та Мистецтва :
Україна, м. Київ, вул. Хорива, 19-В
ст.м. « Контрактова площа » (вихід з метро в бік вулиць Верхній і Нижній Вал)
www.dolesko.com
Із питань отримання фотографій, відео-матеріалів, організації ексклюзивних інтерв’ю, сюжетів, цікавих та корисних матеріалів – звертайтеся до Ольги Музиченко за тел. : 097-98-22-783 або по е-mail : [email protected]
Події під час виставки
3 mars 2016 | 14:00 | Відкриття виставки « Орнаменти буття » |