Виставка « Звідки беруться дорослі »
Проект є очікуваним на сьогоднішній день. Бо апеляцією до дітей дорослі користуються заради маніпулювання суспільною думкою, обмеження свободи слова та друку, нею прикриваються з метою досягнення власної мети. Це спричиняє хибну та шкідливу фантазію світу, де все спрямовано на благо малечі. Але насправді, діти знаходяться зовсім в іншому світі, сформованому дорослими. Саме діти – найчутливіша частина суспільства, на якій відбиваються всі виклики сучасності. Деякі з них позитивно впливають на їх подальше життя – часом навіть спонукають до великих звершень, деякі ж залишають негативний слід.
« Я дуже хочу, щоби таким чином діти навчилися критично мислити, ставитися із сумнівом до того, що їх оточує та те, як воно на них впливає » –наголошує Валерій Лейко.
Проект « Звідки беруться дорослі » розпочався в 2008-му році та був презентований у Харкові в 2009-му році. Із того часу мандрує Україною та збагачується все новими експонатами й новими ідеями.
До створення такого соціально значущого проекту Валерія Лейка наштовхнуло бажання показати дітям, що довкола них є неймовірний світ, від якого не варто відвертатися. « Я постійно працюю з дітьми та часто помічаю, що вони дуже схильні до різних впливів, які врешті можуть вивести їх на « криву стежину ». Їм дуже притаманно, з різних причин, закриватися, відмежовуватися від світу на користь якихось мінливих втіх. Це важливо попередити, показати дітям, що є світла сторона » – зазначив він.
Загалом, соціально-виставковий проект « Звідки беруться дорослі » представив понад 200 експонатів. Серед них – світлини про якісне дозвілля дітей, фільми, ляльки, настільні ігри, дитячі книжки, зошити, вік деяких – понад 50 років. Зібрання ілюструє позитивні та негативні риси дитячих забавок. На деяких сучасних фото показано те, як змінилося життя дітей після відвідування інших проектів пана Лейка (наприклад, з’явилось захоплююче хобі – колекціонування).
Добірка іграшок та книжок показує як їх оформлення та подача матеріалу непомітно впливає на сприйняття таких понять, як сім’я, героїзм, відданість, гідність та окреслює ставлення дитини до них.
« Мені важливо наочно показати ледь помітний контраст між іграшками. Те, як кілька штрихів перетворюють ніби просто безглузду іграшку на потенційно шкідливу річ, яка мимоволі прививає дитині хибні уявлення та впливає на її подальше життя » – підкреслив пан Валерій.
На його думку, колекція працює на декількох рівнях. « Це зібрання можна сприйняти як просто зібрання химерних та не дуже іграшок різних часів, так її бачить доросла людина. Але дитина помічає в іграшці більше, ніж декілька шматків пластмаси. Вона розробляє вкладені в неї сенси на свій лад » – зазначив пан Лейко. « Якщо це якийсь супергерой – вона міряє на себе його « модус операнді », те саме може бути з якимось чудовиськом…
Проблема полягає в тому, що часто дитина не усвідомлює, що деякі можливі лише всередині окремо взятої гри та неприйнятні в інших умовах. Їй ніхто це не пояснив. Згодом це може призвести до катастрофічних наслідків. А ця виставка покликана показати дітям, і, в першу чергу, їх батькам, на які іграшки та розвиваючі матеріали слід звертати увагу, а які потрібно обходити десятою дорогою » – підсумував автор проекту.
Адреса Центру Української Культури та Мистецтва :
Україна, м. Київ, вул. Хорива, 19-В
ст.м. « Контрактова площа » (вихід з метро в бік вулиць Верхній і Нижній Вал)
www.dolesko.com
Із питань отримання фотографій, відео-матеріалів, організації ексклюзивних інтерв’ю, сюжетів, цікавих та корисних матеріалів – звертайтеся до Ольги Музиченко за тел. : 097-98-22-783 або по е-mail : [email protected]