Статті

Сучасні новорічні іграшки з Теребовлі

05-02-2015

Автор: Тимур Савін

Під час IV Свята Новорічної Іграшки у виставкових залах Центру Української Культури та Мистецтва можна було помилуватись скляними ялинковими кулями, створеними на ТОВ «Орбітал», сучасному підприємству з виготовлення новорічних іграшок, яке з 2003 року працює в Тернопільській області, в місті Теребовля.
Очолює ТОВ «Орбітал» Олександр Дзюбан. До 2003 року батько Олександра був директором Теребовлянської фабрики ялинкових прикрас. У Радянському Союзі вона входила в трійку найбільших виробників іграшок.

Майже 1/5 населення Теребовлі працювало на цій фабриці. З певних причин фабрика занепала, але Олександр Дзюбан не покинув родинний бізнес, почав створювати власне виробництво. За фахом Олександр спеціаліст з міжнародної економіки, відповідає за розвиток бізнесу в компанії. Сестра Олександра Ганна Дзюбан теж працює на цій фірмі і допомогає розмальовувати іграшки.
На сьогоднішній день в компанії працює понад 40 людей, з них 14 склодувів та 14 майстринь-художниць. Виробничі потужності розміщені в Теребовлянському районі Тернопільської області. На експорт за кордон йде понад 60% продукції, основними партнерами є представники з Польщі та Німеччини.
Цікавим є принцип, за яким створюються та розмальовуються теребовлянські іграшки. Олександр каже, що до 2014 року робили, як-то кажуть, «по старинці», адже орієнтувалися на внутрішний попит, малювали декоративні орнаменти.
Після відвідання щорічних тематичних виставок в інших країнах, Олександр вирішив змінити тактику та перейти на простіший декор, взявши за основу колір.
«У Європі колір набагато важливіший за декор. у цьому році ми зробили революцію, відійшли від консервативних концепцій. Тепер пріоритет для нас  кольоровий контраст», пояснює Олександр. Покупець з Європи орієнтований саме на європейський смак, тому декорації й геометрія європейської іграшки здебільшого дуже делікатні. Існують певні тенденції кольору, і, згідно з ними, на заводах виробляються зразки чудових новорічних іграшок.
У 2015 році ТОВ «Орбітал» планує впроваджувати у виробництво формову іграшку. Олександр Дзюбан каже: «Якщо спочатку ми були зорієнтовані на скляні кулі, верхівки та дзвіночки, то в цьому році зробимо ставку на формову іграшку. Це будуть фігурки, тваринок, прості композиції, а також складені форм. Видуватимуть їх як ручним, так і автоматизованим методом».


Техніка створення іграшки

Незмінною залишається технологія створення іграшок. Усі вони створюються та розписуються вручну. Ялинкові прикраси виробляються зі скляних трубок: майстри нагрівають скло до потрібної температури, роблять заготовки, з яких сколодув потім видуває кулі (після того, як скло стає в’язким). Формові іграшки робляться в такий же спосіб, тільки скло видувають в форму, затискаючи пресом.
Наступний етап  посріблення. У радянські часи іграшка покривалася алюмінієм зверху. Такий спосіб не самий ефективний. Під час посріблення майстер набирає всередину кулі розчин оксиду срібла, після цього іграшка занурюється у чан з теплою водою.
Проходить хімічна реакція, срібло осідає на стінках кулі. Такий процес робить іграшку міцнішою і придає їй під час фарбування глянцевий блиск. Фарбування іграшки відбувається у декілька етапів. Спочатку кульки занурюються в лак, кладуться на конвеєр, обсихають під потужними ультрафіолетові лампами. Після просушки іграшці додають основного кольору шляхом занурювання у фарбу, й знов ставлять під УФ-лампу.
У художній майстерні наносять малюнки на кулю. Художниця Ганна Дзюбан каже, що мода на розпис змінюється швидко. Якщо у 2012-2013 роках актуальними були малюнки з героями новорічних мультфільмів, то в 2014 році збільшився попит на іграшки з національною символікою та українським орнаментом.
Цього ж року працівники ТОВ «Обрітал» створили навіть комплекти патріотичних новорічних іграшок. У наборі йшли чотири кульки, дві з них з орнаментом вишиванки, а дві інших  з прапором України та віночком.
Теребовлянські іграшки дуже рідні, українські. У них відчувається зв’язок з українською культурою, народним мистецтвом, і водночас ці іграшки дуже сучасні, якісні, "європейські", виконані зі смаком.

Фото надані Центром Української Культури та Мистецтва, ТОВ «Орбітал».

Додати коментар


Форум за підпискою

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишати коментарі. Якщо ви ще не зареєстровані, ви можете зареєструватися

Подключениерегистрациязабыли пароль?